Ako sa správne starať o bazén

Ako sa správne starať o bazén

Čím vždy začať?

Čím vždy začať? Pred každou úpravou vody je potrebné najskôr zmerať hodnotu pH a alkality pomocou špeciálnych kvapkových a prúžkových testerov. Pokiaľ namerané hodnoty nie sú v príslušných medziach, je potrebné zjednať okamžitú nápravu. Rovnako dôležité je udržiavať požadované limity tvrdosti vody. Tento fakt treba mať na pamäti hlavne pri dopustení vody do bazéna.



Pre ľahkú údržbu vody v bazéne je zásadná dobrá kvalita zdroja vody

Nepoužívajte príliš mäkkú ani príliš tvrdú vodu. Z pohľadu obsahu nečistôt a minerálov odporúčame používať upravenú vodu z vodovodného radu, prípadne dovezenú z úpravne vody, než vodu studničnú alebo z povrchového zdroja, v ktorej sa môžu vo väčšej miere vyskytovať minerály a organické nečistoty.



Nevyhnutným predpokladom čistej vody je piesková filtrácia

Piesková filtrácia by mala mať zodpovedajúci výkon. Bez dobrého fungovania filtrácie nie je možné ani s použitím chemických prípravkov dosiahnuť po všetkých stránkach čistú, kvalitnú a zdravotne nezávadnú vodu. Pieskovú náplň filtrácie je nutné udržiavať neustále čistú, a preto ju musíte pravidelne aspoň raz za 14 dní preplachovať a najneskôr raz za 2 roky celú vymeniť. Po vyčistení pieskovej náplne nezabudnite dopustiť vodu späť do bazéna. Pokiaľ bazén využívate veľmi intenzívne, je nutné na manometri častejšie kontrolovať priechodnosť pieskovej náplne a prípadný časový interval preplachu skrátiť.

 

Velmi užitečné je používat bazénové příslušenství jako například bazénový vysavač

Bazénový vysávač dokonale odsaje hrubé nečistoty z dna a stien bazéna. Bez neho je ťažké udržiavať bazénovú vodu v dokonalej kondícii.



Je dôležité udržiavať správnu hodnotu pH

Tá udáva, či je voda vo vašom bazéne zásaditá, alebo kyslá. Pre zdravotnú nezávadnosť bazénovej vody a správnu funkciu všetkých prípravkov sa hodnota pH musí pohybovať v rozmedzí 7,0 až 7,4. Hodnota pH vyššia ako 7,4 môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly (vyzrážanie vápnika), zníženie účinnosti chlórových prípravkov, zápach po chlóre a podráždenie očí či pokožky. Pri hodnotách pH pod 7,0 môže dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazéna, blednutiu farieb materiálov, z ktorých je bazén vyrobený, a tiež k podráždeniu očí a pokožky. Na úpravu hodnoty pH smerom nadol použite prípravok Azuro pH mínusa na úpravu smerom nahor prípravok Azuro pH plus. Hodnotu pH kontrolujte pravidelne, minimálne raz týždenne, pomocou kvapkového alebo prúžkového testera. Pri výskyte nečistôt alebo za horúceho počasia interval kontroly skráťte. Keď spozorujete odchýlku od požadovaných hodnôt, upravte pH podľa návodu na prípravku pH mínus, resp. pH plus.



Rovnako tak treba sledovať a upravovať hodnotu alkality

Alkalita je tiež nazývaná pojmom uhličitanová rovnováha. To znamená, že pokiaľ má bazénová voda prípustnú hladinu alkality a nachádza sa teda v uhličitanovej rovnováhe, voda je schopná prirodzene vyrovnávať hladinu pH. Ak je hodnota celkovej alkality príliš nízka, pH nie je stabilný a má časté výkyvy. Naopak pri vysokej hladine celkovej alkality bude mať hladina pH tendenciu vracať sa k pôvodnému vyššiemu pH. Hodnota alkality by sa mala pohybovať v rozmedzí 80–120 ppm. Hodnotu zmeriame pomocou prúžkového testera Azuro Quick Check 4v1. Ak je hodnota alkality nižšia ako 80 ppm, pridajte prípravok Azuro Alkalita plus a ak je vyššia ako 120 ppm, pridajte prípravok Azuro pH mínus. Postupujte podľa návodu na prúžkovom testeri alebo na samotných prípravkoch.


Bazénová chemie



Kontrola tvrdosti vody a problémové ióny kovov

Ďalšia dôležitá hodnota, ktorú treba sledovať, je tvrdosť vody. Na to slúži kvapkový tester tvrdosti vody Azuro. Hodnota tvrdosti bazénovej vody by nemala byť vyššia ako 18 °N. V prípade, že je táto hodnota prekročená, použite na jej úpravu prípravok Azuro Ca. Tvrdosť vody odporúčame v priebehu sezóny kontrolovať, najmä pri doplnení väčšieho množstva vody do bazéna. Pri nadmernom výskyte minerálov interval skráťte podľa potreby až na jeden týždeň. Podstatné je nezabúdať na kontrolu a úpravu tvrdosti vody po dopustení bazéna. Pri napúšťaní bazéna prírodnou vodou, napríklad zo studne, je primárnou funkciou prípravku Azuro Ca chemické viazanie iónov kovov (železo, mangán), ktoré by inak po nasadení dezinfekcie spôsobili nežiaduce zafarbenie vody (až dohneda). Detailné informácie o dávkovaní nájdete na etikete prípravku.



Ako na špinavú vodu?

Pri riešení problémov so špinavou vodou je dobré skontrolovať, či sa hodnota pH pohybuje v požadovaných medziach. Základným predpokladom na dosiahnutie čistej vody je udržiavať steny a dno bazéna neustále čisté. V prípade výskytu väčšieho množstva nečistôt sa tieto vysávajú priamo do odpadu, prepnutím ventilu pieskovej filtrácie do polohy odpad, čím sa zabráni nadmernému zanášaniu pieskovej filtrácie. Toto je veľmi dôležité najmä po použití vločkovacích prípravkov.
Úbytok vody potom doplníte. Pieskový filter čistíme raz za štrnásť dní, alebo vždy, keď je zanesený (podľa manometra). Pri veľkom znečistení bazéna sa môže čistenie filtrov opakovať aj raz za dve hodiny.



Problém so špinavou vodou

Niekedy sa môže stať, že sa neustrážia všetky hodnoty v predpísaných medziach a výsledkom je potom skazená bazénová voda. Tá môže byť buď zelená, mliečna alebo silne zakalená. Keď už k takejto situácii dôjde, musíte začať úplne rovnako ako pri jarnom odzimovaní bazéna. To znamená, v skratke, že najskôr starostlivo vyčistíte dno a steny bazéna, predradné košíčky čerpadla aj skimmera a potom riadne preperte filtračný piesok. Samozrejmosťou je kontrola a poprípade úprava hodnoty alkality a pH.
 

Úprava bazénové vody


Zakalená voda v bazéne

Pri zakalenej vode najskôr odporúčame upraviť tvrdosť vody a hodnotu alkality aj pH. Ak tieto úpravy nevyriešia problém, použite prípravky Azuro Flokul nebo Azuro Prejasňovač. Na ich aplikáciu sa treba uchýliť vždy, keď prestane byť voda v bazéne priezračná. Tieto prípravky drobné čiastočky nečistôt zhlukujú do väčších celkov, ktoré piesková filtrácia zachytí. Azuro Prejasňovač navyše vodu prejasní a dodá jej iskru. Po ich aplikácii treba vodu dôkladne premiešať filtráciou, potom filtráciu vypnúť a nechať zhluky nečistôt usadiť na dno a tie potom odsať priamo do odpadu. Odsaním usadených vločiek do odpadu sa zabráni nadmernému zaneseniu filtračného média, prípadne rozvíreniu veľmi jemných vločiek, ktoré filtrácia už nedokáže zachytiť. Nezabúdajte na následné dopustenie vody do bazéna. Ďalej tiež je vhodné skontrolovať priechodnosť predradných košíčkov čerpadla a skimmera.


Zelená voda v bazéne

Pokiaľ voda zozelená a hodnota alkality aj pH je v predpísaných medziach, použite najskôr prípravok Azuro Chlor šok G. V prípade, že voda v bazéne zmení svoju farbu a začína sa pomaly čistiť, pridajte prípravok Azuro Flokul alebo Azuro Prejasňovač.


Ak sa stav nezmení, aplikujte prípravok Azuro Modrý blesk, ktorý je tiež na báze chlóru, ale obsahuje inú účinnú látku. Následne, po úspešnom odstránení zeleného nádychu, pridajte do bazénovej vody prípravok Azuro Flokul alebo Azuro Prejasňovač.

Pri dávkovaní týchto prípravkov je veľmi dôležité pozorovať zmeny zafarbenia bazénovej vody. Pokiaľ sa po prvom použití Azuro Chlór šok G prudko zmení farba riasy vo vode, už nepridávajte ani Azuro Modrý blesk, ani Azuro Chlór šok G. Medzi jednotlivými aplikáciami by malo uplynúť minimálne 24 hodín a nemali by presiahnuť predpísané dávky uvedené na etiketách. Azuro Flokul alebo Azuro Prejasňovač prichádza na rad až po čiastočnom vyprchaní voľného chlóru, čo býva spravidla 24 hodín od poslednej aplikácie chlorových (šokových) prípravkov.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je potrebné po aplikácii týchto prípravkov vodu premiešať, následne filtráciu vypnúť a nechať zhluky nečistôt usadiť na dno a tie potom odsávať priamo do odpadu. Potom nezabudnite na dopustenie vody do bazéna. Ďalej tiež kontrolujte priechodnosť predradených košíkov čerpadla a skimmera. Pri riešení problémov so špinavou vodou je vhodné skontrolovať, či sa hodnota tvrdosti vody pohybuje v požadovaných medziach.
 

Projasňovač do bazénu 


Čo obnáša bežná prevádzka bazéna v sezóne?

Pri bežnej prevádzke bazéna je potrebné mať neustále na pamäti::

        Odporúčané hodnoty bazénovej vody:

  • Tvrdosť: najviac 18°N
  • pH: v rozmedzí 7,0 – 7,4
  • Alkalita: v rozmedzí 80 – 120 ppm
  • Voľný chlor: v rozmedzí 0,6 – 1,0 mg/l *
  • Aktívny kyslík: v rozmedzí 4 – 20 mg/l *

*Prípravky na báze kyslíka a chlóru sa nikdy nesmú používať súčasne, pretože sú navzájom nekompatibilné (reagujú spolu a tým rušia svoje účinky).



Chlórová dezinfekcia

Najdôležitejším ošetrením bazénovej vody je jej dezinfekcia. Najvhodnejšie je použitie chlórových tabliet Azuro Chlor T. Ďalšou možnosťou je využitie prípravku Azuro Chlór Trio. Tento prostriedok dávkuje do bazéna chlór podobne ako chlorové tablety. Okrem toho pridáva do vody algicíd a flokulant. V sortimente bazénovej chémie Azuro nájdete aj multifunkčné tablety „novej generácie“ –Azuro Multi 5v1. Tieto tablety, oproti prípravku Azuro Chlor Trio, navyše stabilizujú pH a zmäkčujú vodu.
Tablety odporúčame aplikovať pomocou zásobníkov na to určených (plávajúcich alebo pevných). Hodnota chlóru sa samozrejme musí udržiavať v predpísanom rozmedzí. Množstvo chlóru preto pravidelne kontrolujte pomocou kvapkového alebo prúžkového testeru Azuro a udržiavajte ho v rozmedzí 0,3 – 0,6 mg/l. Pri dodržaní týchto predpísaných hodnôt, správnej hodnoty pH a alkality a pri súčasnom mechanickom čistení stien a dna bazéna máte zaručené, že voda v bazéne zostane jasná, priezračná a krištáľovo čistá.
V letných mesiacoch je vhodné spolu s chlórovými tabletami použiť aj prípravok Azuro Chlór Stabil. Tento prípravok zabraňuje rýchlemu odparovaniu voľného chlóru z bazénovej vody tým, že ho na seba čiastočne viaže. Tým sa ušetria náklady za nadmernú spotrebu chlórovej chémie, ktorá sa v teplých mesiacoch spolu s vodou veľmi rýchlo odparuje do ovzdušia bez toho, aby bola naplno využitá jej účinnosť.
 

Chlórové tablety do bazénu


Bezchlórová dezinfekcia

Aj keď sú všetky chlórové prípravky účinné a úplne nezávadné, pre časť majiteľov bazénov je na ošetrenie vody zaujímavejšia bazénová chémia bez chlóru. Bezchlórové prípravky z rady Azuro fungujú na báze aktívneho kyslíka a sú šetrné k ľudskej pokožke aj organizmu, najmä u detí a osôb s citlivou reakciou na chlór.
Na účinnú bezchlórovú dezinfekciu vody použite prípravok Azuro BIO-L, ktorý zároveň bráni množeniu baktérií a rias. Pre správnu funkciu používajte v kombinácii s prípravkom Azuro OXI tablety. Tieto tablety odporúčame aplikovať pomocou zásobníkov na to určených (plávajúcich alebo pevných). Pre správne fungovanie prípravkov na báze aktívneho kyslíka je dôležité udržiavať hladinu aktívneho kyslíka, pH a alkality v odporúčanom rozmedzí. Na zistenie hodnoty aktívneho kyslíka slúži kvapkový tester Azuro pH, O2, pričom odporúčané rozmedzie je 4 – 20 mg/l. Pri aplikácii jednotlivých prípravkov postupujte podľa návodov na etiketách jednotlivých prípravkov.

 

Prevencia proti tvorbe rias

Akonáhle teplota okolitého vzduchu stúpne nad 20 °C, je vhodné ako prevenciu proti tvorbe rias používať prípravok Azuro ALG. Presné dávkovanie prípravku nájdete na etikete. Aplikáciu je najlepšie opakovať každý deň.

 

Ako prvýkrát napustiť alebo sprevádzkovať bazén po zime?

Prvé napustenie

Napustite vodu (hladina by mala siahať do úrovne stredu skimmera) a potom skontrolujte a upravte jej tvrdosť. Následne je potrebné skontrolovať a prípadne upraviť hodnotu alkality a pH. Ak sú tieto hodnoty v požadovanom rozmedzí, môžete pristúpiť k ďalšej aplikácii chemických prípravkov radu Azuro.

        Odporúčané hodnoty bazénovej vody:

  • Tvrdosť: najviac 18°N
  • pH: v rozmedzí 7,0 – 7,4
  • Alkalita: v rozmedzí 80 – 120 ppm
  • Voľný chlor: v rozmedzí 0,6 – 1,0 mg/l *
  • Aktívny kyslík: v rozmedzí 4 – 20 mg/l *

*Prípravky na báze kyslíka a chlóru sa nikdy nesmú používať súčasne, pretože sú navzájom nekompatibilné (reagujú spolu a tým rušia svoje účinky).



Zprovoznění po zimě

Pred doplnením vody vyčistite steny a dno bazéna od usadených nečistôt. Na steny použite prípravok Azuro Clear Forte. Neriedený prípravok naneste čistiacou špongiou Azuro na znečistené miesta a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom nečistoty mechanicky uvoľnite hubkou alebo kefou a dôkladne ich opláchnite vodou. Po odstránení všetkých hrubých nečistôt z bazéna najprv zapojte filtráciu. Ak je piesok vo filtrácii starší ako 2 roky, odporúčame ho vymeniť. Následne dopustite vodu približne do stredu úrovne skimmera a skontrolujte jej tvrdosť, pH a alkalitu pomocou príslušných bazénových testerov.
 
V ďalšom kroku ošetrite bazénovú vodu chlórovým prípravkom Azuro Chlor šok G (podrobné informácie o dávkovaní nájdete na etikete výrobku) a vodu nepretržite filtrujte 24 hodín. Nezabudnite pravidelne kontrolovať priechodnosť pieskovej náplne (podľa manometra pieskovej filtrácie). Prípravok Azuro Chlor šok G účinne pôsobí pomocou voľného chlóru, ktorý zničí všetky zárodky rias a baktérií.